V Święto Pługa

V Święto Pługa “Sabantuj” w Kruszynianach

Przysmaki kuchni tatarskiej, strzelanie z łuku, przejażdżki konne, konkursy i pokazy tańca z ogniem. To tylko niektóre atrakcje czekające na tych, którzy wybiorą się w niedzielę (29.05) do Kruszynian. Odbędzie się tam V Święto Pługa “Sabantuj”.

 

W tym roku święto połączone jest z I Ogólnopolskim Festiwalem Kuchni Tatarskiej. Startujący w konkursie będą musieli przygotować tradycyjne kołduny i czebureki. Organizatorzy zaplanowali też wielkie gotowanie w 300-litrowym garze.

Święto rozpocznie się o 14:00 śpiewem muezina i modlitwą w intencji pokoju na świecie. Później odbywać się będą warsztaty i pokazy m.in. rzutu oszczepem i strzelania z mongolskiego łuku, rękodzieła ludowego oraz gotowania tradycyjnych tatarskich potraw. Chętni będą mogli rywalizować w konkursach. Na stoiskach znajdziemy regionalne przysmaki i wyroby rękodzieła. Będą też występy artystów kabaretowych i zespołu “Prymaki”.

Święto Pługa było obchodzone po zakończeniu wiosennych prac polowych. Do tej zapomnianej tradycji podlascy Tatarzy wrócili pięć lat temu.

“Sabantuj” rozpocznie się o 14:00 w Kruszynianach przy Tatarskiej Jurcie.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl